fot. materiały partnera
Podziel się:
Skopiuj link:

Indywidualne zmiany mają znaczenie! Każdy ma wpływ na środowisko Płatna współpraca z marką IKEA

Czy jednostkowe zmiany nawyków istotnie wpływają na rzeczywistość? Często pojawiają się głosy, że to jedynie kropla w morzu potrzeb, a bez kompleksowych zmian nie powstrzymamy negatywnych trendów środowiskowych i klimatycznych. To jednak kolejny szkodliwy mit, ponieważ każdy z nas funkcjonuje w złożonym systemie. Nawet małe kroki odgrywają więc istotną rolę.

Sytuację, o której mowa, można porównać do wyborów powszechnych. Pozornie jeden głos to niewiele, jednak sumarycznie wszyscy mamy wpływ na ostateczny ich wynik. A bywają sytuacje, gdy wyścig wyborczy jest na tyle wyrównany, że pojedyncze głosy decydują o wygranej. Podobnie dzieje się w aspekcie ekologicznym. Tyle że nasze oddziaływanie jest nawet większe, bo chodzi o czynności wykonywane każdego dnia.

365 dni wpływu

"Inni powinni robić to, co do nich należy, moje indywidualne działania nie przełożą się na istotne zmiany środowiskowe" – pewnie nieraz zdarzyło wam się spotkać z taką postawą. Na Ziemi żyje już 8 mld ludzi i faktycznie może się wydawać, że aktywność jednostki nie za wiele tu znaczy. Ale czy tak jest naprawdę?

Otóż niekoniecznie. Każda drobna czynność oddziałuje na rzeczywistość, ponieważ funkcjonujemy w wielkim systemie naczyń połączonych. Dodatkowo w przypadku zrównoważonego rozwoju chodzi nie o jedno działanie, lecz o zestaw dobrych nawyków. A to już zyskuje na większym znaczeniu, zwłaszcza jeśli pomnożymy wszystko przez 365 dni w roku, a następnie przez wiele kolejnych lat.

Nie jedno działanie, a zestaw dobrych nawyków pozwala zmieniać świat.

Nie jedno działanie, a zestaw dobrych nawyków pozwala zmieniać świat.

Źródło: materiały partnera

Siła inspiracji

Trzeba też pamiętać, że jesteśmy istotami społecznymi i na co dzień funkcjonujemy w wielu sieciach: rodzinnych, przyjacielskich, zawodowych. Jesteśmy też obecni w świecie wirtualnym, a media społecznościowe znacznie zwiększyły siłę oddziaływania pojedynczej osoby (i to niekoniecznie celebryty) na innych. Ludzie mają to do siebie, że nawzajem się obserwują, inspirują swoimi zachowaniami i zwłaszcza te lepsze, bardziej wartościowe starają się powielać.

Tak więc, jeśli pokażemy, że dbamy o środowisko, rozsądnie gospodarujemy zasobami, przechodzimy na dietę wegetariańską bądź wegańską, kreujemy w domu korzystny mikroklimat (np. z pomocą kompaktowego oczyszczacza powietrza UPPÅTVIND) albo po prostu udało nam się obniżyć rachunki za wodę i prąd, zawsze znajdą się osoby, które zachęcimy do zmian.

Na tym nie koniec, bo i zachęceni mają swoje sieci, więc korzystne, ekologiczne trendy będą szerzyć w kolejnych grupach.

Ramię w ramię ze zrównoważonym biznesem

Oczywiście swoją rolę do odegrania mają także więksi gracze, czyli przede wszystkim podmioty biznesowe. Coraz więcej firm stara się wdrażać założenia zrównoważonego rozwoju czy gospodarki o obiegu zamkniętym. Różne są przy tym motywacje – od korzyści wizerunkowych (proekologiczność jest po prostu pozytywnie odbierana) po chęć realnego oddziaływania na rzeczywistość i dążenie do powstrzymania alarmujących zmian klimatycznych.

W praktyce jednak w wielu przypadkach oznacza to znacznie wyższe ceny produktów, co ogranicza dostępność oferty. Nie musi to być jednak regułą! Dobre przykłady? Komplety pościeli LATTJO i BERGPALM czy dywan TIPHEDE wykonane są z naturalnej bawełny pochodzącej ze zrównoważonej produkcji, a przy tym wyróżniają się atrakcyjnymi cenami. Podobnie zasłony zaciemniające BENGTA, które nie tylko zapewniają większe ciepło zimą i przyjemny chłód latem, lecz także powstają z przetworzonych butelek PET. Potencjalnie szkodliwe odpady zyskują zatem nowe życie.

IKEA stawia na świadomy dobór materiałów, chętnie sięgając po naturalne surowce.

IKEA stawia na świadomy dobór materiałów, chętnie sięgając po naturalne surowce.

Źródło: materiały partnera

Zmiana modelu biznesowego wcale nie musi oznaczać więc koncentrowania się wyłącznie na klientach z zasobnym portfelem. Najlepiej pokazuje to działalność firmy IKEA, dla której od lat troska o kondycję planety i podejście ekologiczne stanowią trzon wartości. Dotyczy to wszystkich etapów: od wyboru materiałów i metod produkcji przez bezpieczne środowisko pracy po atrakcyjne ceny produktów. Dodatkowo firma wspiera klientów w zrównoważonym życiu, i to na wiele sposobów. Istotną rolę odgrywa łatwa dostępność oferty (stacjonarnie i online) w przyjaznych cenach, ale też stosowna edukacja. Produkty wyposażenia domu pokazywane są w szerszym kontekście związanym z ekologicznym stylem życia – niewymagającym rewolucji ani specjalnych wyrzeczeń.

IKEA stawia również na świadomy dobór materiałów, tak by proces produkcyjny nie stanowił obciążenia dla środowiska. Wykorzystanie naturalnych surowców (w tym mniej powszechnych, np. turzycy w kloszu lampy wiszącej TORARED czy trawy morskiej w koszu FLÅDIS) przekłada się na eliminację substancji potencjalnie szkodliwych dla otoczenia, a coraz większy udział recyklingu – na zrównoważone zagospodarowanie odpadów i nadanie im drugiego życia. W ten sposób funkcjonują w obiegu zamkniętym – wciąż w użytku i nie zanieczyszczając środowiska.

Ciekawym pomysłem – również zgodnie z założeniami modelu cyrkularnego – jest też sprzedaż używanych mebli. Gdy dokonujemy ulepszeń w swoich domach, zastanówmy się, czy niechciany mebel mógłby otrzymać drugie życie. W usłudze Oddaj i Zyskaj wystarczy wypełnić formularz online, a firma wyceni stare meble IKEA – może to być nawet 50 proc. początkowej wartości produktu. W zamian otrzymuje się środki na karcie refundacyjnej IKEA.

Nabywanie i sprzedaż starych mebli to jeden z kroków IKEA w kierunku stania się firmą cyrkularną do 2030 r. Chodzi tu przede wszystkim o tworzenie i oferowanie produktów, które zostały zaprojektowane z myślą o możliwości zmiany ich przeznaczenia, naprawy, ponownego wykorzystania, odsprzedaży lub – w ostateczności – poddania recyklingowi, generując przy tym jak najmniej odpadów.

Płatna współpraca z marką IKEA
Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij