Najgorętsze trendy wnętrzarskie: zrównoważone projektowanie i natura
- Najlepiej zastanowić się jak wykorzystać materiały i przedmioty zastane we wnętrzu. Rozsądna i przeprowadzona z szacunkiem dla miejsca renowacja to nasza główna myśl projektowa – mówi Anna Olga Chmielewska, która z Jolą Skórą tworzy JAM KOLEKTYW – Wnętrze jest odpowiedzią na realne potrzeby użytkowników, dlatego ważne jest dokładne poznanie stylu życia właścicieli. Zwykle namawiamy naszych klientów do pozostawienia elementów, które nadają ciągłość historyczną przestrzeni, sprawiają, że miejsca przestają być anonimowe.
Na wyciągnięcie ręki
Podczas remontu siedliska w Holandii Anna Olga Chmielewska i Jola Skóra zastosowały wiele z rozwiązań należących do zakresu zrównoważonego projektowania.
Projektantki przeszukiwały lokalne targi staroci i składy z odzyskanymi materiałami. Zaglądały także do marketów budowlanych, wybierając miejscowe produkty.
- W trakcie remontu odkryłyśmy zbiór urokliwych staroci gromadzony przez teścia właścicieli. Starannie wybrane i oczyszczone przez nas przedmioty teraz nie tylko dekorują wnętrza, ale służą na co dzień domownikom jako naczynia i narzędzia, budząc powszechny zachwyt. W samym siedlisku zachowałyśmy i odrestaurowałyśmy wiele elementów w tym stare betonowe kafle w jadalni, które ochroniłyśmy przed skuciem – wspominają projektantki.
W obiegu zamkniętym
Zrównoważone projektowanie opiera się na poprawianiu wszystkich etapów tworzenia przestrzeni i wyposażenia wnętrza. Od przemyślanego projektu, przez produkcję z najlepszym wykorzystaniem zasobów – materiałów i energii – po pakowanie i transport.
Surowce powinny pozostawać jak najdłużej w obiegu. Ta tendencja to nie tylko wynik troski o przyrodę. Jak przypominają Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz, założyciele i projektanci w Grynasz Studio, laureaci tytułu Projektanci Roku przyznawanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
- Nasze działania połączone tworzą masową skalę. Wdrażanie zasad gospodarki cyrkularnej jest koniecznością, ma również związek z przyjętą przez ONZ do 2030 roku strategią rozwojową, mającą na celu wprowadzenie gospodarki obiegu zamkniętego i popularyzację zrównoważonego rozwoju.
Projektanci obserwują ewolucję tego trendu podczas targów Orgatec w Kolonii, ISH we Frankfurcie, czy niedawnych iSaloni w Mediolanie. – Zmiany postępują stopniowo, bo wymagają ogromnych nakładów, nowych maszyn i linii produkcyjnych, ale trwają. Wykroczyły jednak poza fazę koncepcji studenckich czy małych przedsiębiorstw, są możliwe do wdrażania na skalę przemysłową – oceniają.
Sami zaangażowali się w projekt wystawy "Zasoby", którego kuratorką jest Agata Nowotny. Druga edycja wystawy była w całości poświęcona masowej produkcji przedmiotów wytwarzanych z materiałów pochodzących z recyklingu.
Jakość i uważność
- Nasza branża wciąż powołuje do życia nowe przedmioty, ale możemy zadbać o jakość, wybór rzeczy na lata. Dobrze zaprojektowanych, dobrze służących użytkownikom, takich, które chce się mieć długo, a gdy się zepsują, staramy się je naprawić, nie wyrzucić – mówi Krystian Kowalski.
Nagradzany projektant form przemysłowych, autor mebli wielu dla marek między innymi Comforty czy mdd ma w pracowni modelarnię i przygotowuje prototypy mebli, łączy modelowanie 3D z pracą ręczną, technologie z pogłębionym researchem.
Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz łączą zrównoważone projektowanie z uczestniczeniem w każdym etapie powstawania mebla. - Już na etapie założeń projektowych, dzielimy się wiedzą z zakresu ochrony środowiska, redukcji odpadów i transparentnego procesu produkcyjnego – deklarują.
Znajdują coraz większe zrozumienie, o czym świadczą kolejne zrealizowane projekty. Stolik Tondo dla marki Bizzarto nie jest klejony, lecz skręcany. To pozwala wymienić albo naprawić każdą z części. Pozorne drobiazgi, jak grubość czy rodzaj użytego materiału mają wpływ na to, czy mebel nadaje się do konserwacji.
Aspekt pogłębionej analizy poprzedzającej projektowanie to jeszcze jeden sposób, by tworzyć rzeczy potrzebne, dokładnie dopasowane do potrzeb użytkowników. – W projekcie mebli młodzieżowych Match dla marki BAZA projektowanie opieraliśmy na wielomiesięcznych badaniach i konsultacjach. Meble te są tak zaprojektowane by spełniały zarówno potrzeby ergonomiczne, ale też by jak najlepiej towarzyszyły młodzieży w okresie dynamicznych zmian w każdym aspekcie ich życia. Z badań wiemy też, jak ważne dla generacji Z jest ekologia.
Widok na naturę
- Może tak jak w Japonii, gdzie wizyty w lesie przepisuje się na receptę, każdy nas powinien mieć czas na kontakt z naturą, dla zdrowia – proponuje Marta Niemywska-Grynasz. – Obydwoje z Dawidem pochodzimy z Podlasia i natura jest nam potrzebna, żeby doładować baterie, odpocząć po intensywnej pracy, zmienić perspektywę. – Obserwujemy kolory, ich zestawienia, a także faktury. Haptyczność przyrody: gładkość otoczaków czy usłojenie drewna - jest dla nas inspiracją przy projektowaniu, niekoniecznie bezpośrednią, ale ważną i wpisaną w nasze projektowe DNA – dodaje Dawid Grynasz.
Świadomość, jak bardzo potrzebujemy natury, wzrasta lawinowo. Przeładowani bodźcami, w pośpiechu wykonujemy wiele czynności jednocześnie, zwykle patrząc w emitujące niebieskie światło ekrany. Dla równowagi dobrze jest spojrzeć na zieleń liści, nawet tych w doniczkach, znowu modnej i chętniej wykorzystywanej w aranżacjach wnętrz. A dalej?
- Projektując wnętrza mieszkań czy domów łączymy je z zewnętrzem – mówi Anna Olga Chmielewska – aranżujemy tarasy, balkony, wprowadzamy zieleń do wnętrz, budujemy osie widokowe, podkreślające światło i widok za oknem. Często stosujemy naturalne, neutralne tkaniny, bo ważniejszy jest dla nas kontakt z tym, co na zewnątrz niż wyrazisty deseń i dekoracja.
Większość wnętrz autorstwa JAM KOLEKTYW ma stonowane, łagodne kolory. To natura wokół projektowanego miejsca daje nam podpowiedzi dotyczące palet kolorystycznych: - W domu w Holandii przyniosłyśmy z plaży garść muszelek – "to moje ulubione kolory" stwierdziła właścicielka, a my miałyśmy wspaniałą inspirację do doboru barw we wnętrzu – wspominają.
O ile więc procesy zrównoważonego projektowania są wyzwaniem dla branży wyposażenia wnętrz i wymagają wielu stopniowych zmian, także w naszym podejściu do rzeczy, to podpowiedzi, które dostajemy od natury możemy wdrażać od razu. Pierwszy krok już zrobiliśmy – wiemy, co dla nas dobre. Ten trend powinien zostać z nami na dłużej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl