Zrównoważone życie nie musi być drogie! Obalamy mity Płatna współpraca z marką IKEA
Inwestycja w ekologiczne rozwiązania i energooszczędne sprzęty rzeczywiście może wiązać się z większymi wydatkami, które jednak w dłuższej perspektywie się zwrócą – chociażby w postaci niższych rachunków za energię czy wodę. Do tego dochodzi znacznie mniejsze obciążenie środowiska naturalnego, co jest jedną z najistotniejszych zalet zrównoważonego stylu życia.
Co ważne, zmiany można wdrażać również niskim kosztem i w szybkim tempie. Potrzebujemy jedynie dobrych nawyków i sprytnych akcesoriów.
Niższe zużycie wody
Woda to cenny zasób naturalny, który – choć powszechnie wydaje się być dostępny, wszak wystarczy odkręcić kran w kuchni czy łazience – w rzeczywistości jest mocno ograniczony. W związku ze zmianami klimatycznymi do 2050 r. nawet połowa ludzi na świecie może mieć problem z dostępem do wody pitnej. Wojny o wodę i powszechne migracje to czarny, ale jakże realny scenariusz.
Warto więc już teraz rozsądniej tym cennym zasobem gospodarować. Prysznic zamiast długich kąpieli w wannie, zmywarka w kuchni – oczywiście w pełni zapełniona (średnio trzy razy mniejsze zużycie niż podczas ręcznego zmywania!) czy zakręcanie wody podczas mycia zębów – to jedne z dobrze znanych i bardzo prostych metod na jej oszczędzanie, a co za tym idzie obniżenie rachunków.
Istotną rolę w tym procesie odgrywają również podstawowe sprzęty, które zapewniają dostęp do bieżącej wody, a więc przede wszystkim baterie łazienkowe i kuchenne. Warto przyjrzeć się rozwiązaniom oferowanym przez znaną z troski o środowisko markę IKEA.
I tak modele z zainstalowanym perlatorem redukują zużycie wody bez zmniejszania jej ciśnienia. Dodatkowym wsparciem jest też specjalna dysza mgłowa do baterii ÅBÄCKEN. Utrzymuje właściwy przepływ wody, a dzięki ergonomicznej konstrukcji zapewnia łatwe przełączanie z trybu mgły na tryb strumienia. Co ważne, przynosi wymierne oszczędności – w trybie mgły zużywa się do 95 proc. mniej wody, a przy natrysku – do 66 proc. w porównaniu z typowymi bateriami umywalkowymi o natężeniu przepływu wody 5,7 l/min. Dyszę można zamontować do wszystkich baterii umywalkowych IKEA i większości standardowych łazienkowych baterii umywalkowych dostępnych na rynku.
Równie ważnym nawykiem jest ograniczenie zużycia ciepłej wody. Tu dużą rolę odgrywa argument ekonomiczny – jest ona zwyczajnie droższa od zimnej. Ale trzeba pamiętać także o tym, że chodzi o ogólne niższe wykorzystanie energii na jej wcześniejsze podgrzanie i dostarczenie. W tym aspekcie dobrym rozwiązaniem są baterie z funkcją zimnego startu, jak np. PILKÅN. Za każdym razem, gdy podnosimy dźwignię, oszczędzamy i ciepłą wodę, i energię.
Ciepło, zimno
Kolejnym obszarem związanym ze znacznym zużyciem energii jest ogrzewanie domu zimą, a latem utrzymywanie odpowiednio niskiej temperatury. W polskich warunkach klimatycznych zwłaszcza na ten pierwszy okres przypadają spore wydatki. Warto też pamiętać, że przemysł energetyczny stanowi jedno z większych obciążeń dla środowiska. Do tego dochodzą rosnące ceny związane chociażby z sytuacją geopolityczną. Tym bardziej więc warto zainteresować się zrównoważonym życiem również w tym aspekcie, tak by z jednej strony więcej zaoszczędzić, a z drugiej – przynieść większą ulgę naturze.
Proekologiczne systemy grzewcze wymagają odpowiednich nakładów na starcie. Ważną rolę odgrywa także dobra izolacja termiczna. Najlepszym przykładem są tu domy pasywne lub energooszczędne. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co ważne, możliwe oszczędności związane są nie tylko z regulowaniem temperatury grzania i grzejników. Warto też pamiętać o potencjalnych stratach ciepła, które możemy w prosty sposób ograniczyć.
Dobry przykład? Roleta zacieniająca HOPPVALS. Powietrze wewnątrz struktury plastra miodu tworzy warstwę izolacyjną, dzięki czemu ciepło w mniejszym stopniu "ucieka" przez okna (lub ewentualne nieszczelności). Co ważne, ma to duże znaczenie także latem, tym razem jednak w drugą stronę – do mieszkania trafi mniej gorącego powietrza z zewnątrz. To zaś oznacza mniejsze zużycie prądu na klimatyzację lub inne sprzęty chłodzące.
Dodatkowe ocieplenie – i przy okazji warstwy izolacyjne – zapewniają również praktyczne dekoracje, jakimi są dywany. Doskonałym przykładem jest miły w dotyku TOFTLUND, który łudząco przypomina skórę owczą, choć jest wykonany z przetworzonych butelek PET. Można się więc cieszyć jego ciepłem i przytulnością, jednocześnie dbając o środowisko – twórczo wykorzystujemy potencjalne odpady.
Prąd pod kontrolą
Podwyżki rachunków za prąd dały się we znaki wszystkim. A trzeba pamiętać, że im więcej prądu zużywamy, tym więcej energii (a więc i paliw kopalnych) potrzeba na jego wyprodukowanie. Ważne więc, by ograniczyć wykorzystanie prądu nie tylko z perspektywy domowego budżetu. Jak to zrobić? Dzisiejsze sprzęty AGD w zdecydowanej większości są energooszczędne – przynajmniej w porównaniu z tymi sprzed dekady i starszymi.
Świetnym rozwiązaniem są też żarówki LED-owe, które są dziś dostępne w atrakcyjnych cenach. Pobierają one znacznie mniej prądu niż inne typy żarówek (tradycyjne czy halogenowe), a przy tym są niezwykle trwałe. Przykład? Energooszczędna żarówka LED SOLHETTA ma żywotność 25 000 godzin i emituje takie samo światło jak tradycyjna żarówka o mocy 40 W, zużywając przy tym aż o 92 proc. mniej energii!
Zużycie prądu możemy także ograniczyć na inne proste sposoby, np.:
· Urządzając dom lub mieszkanie, postawmy na jasne kolory. Ściany i klosze lamp w takich barwach świetnie wyglądają wiosną i latem, a jesienią i zimą ograniczają konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia – tym samym zmniejszamy zużycie energii.
· Tworząc miejsce do pracy, nauki lub zabawy, maksymalnie wykorzystajmy światło dzienne. Ustawmy meble blisko okna lub zrezygnujmy z ciężkich firan – dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze i energię na dodatkowym doświetleniu przestrzeni.
· W lodówce i zamrażarce warto ustawić optymalne temperatury: odpowiednio 5–7°C oraz –18°C. To kolejny sposób na niższe zużycie energii elektrycznej.
· Gotując wodę w czajniku elektrycznym, wlewaj tyle, ile użyjesz. Pamiętaj o regularnym odkamienianiu – zgromadzony na grzałce kamień wydłuża czas gotowania i pobór energii.
· Zakurzone spirale z tyłu lodówki podnoszą zużycie prądu nawet o 30 proc. – czyśćmy je regularnie!
Zrównoważone gotowanie
Także podczas gotowania i pieczenia możemy sporo zaoszczędzić na zużyciu energii. Przykładowo nowoczesne płyty indukcyjne nagrzewają się do 50 proc. szybciej i są bardziej energooszczędne niż płyty ceramiczne. Dobrym sprzymierzeńcem w zrównoważonym gotowaniu jest też szybkowar. Model IKEA 365+ skraca czas gotowania potraw, a dzięki temu zmniejsza zużycie energii nawet o 50 proc. Co ważne, krótszy czas gotowanie (np. danie mięsne w 25 minut) to także więcej zachowanych składników odżywczych.
Liczą się również dobre nawyki i sprytne podejście. Warto pamiętać, że np. wyłączenie piekarnika kilka minut przed planowanym końcem pieczenia pozwala wykorzystać panującą tam temperaturę bez pobierania prądu.
Płatna współpraca z marką IKEA